تبلیغات
امور فرهنگی و دینی شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان

امور فرهنگی و دینی شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان
 
نویسندگان
نظر سنجی
میزان رضایت شما از این وبلاگ چقدر است ؟


طراح قالب
ثامن تـــم

به بهانه دهه غبارروبی مساجد

دین مقدس اسلام دین نظافت و پاکیزگی است. شاهد این معنا مجموعه روایاتی است که از پیغمبر مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در باب نظافت و بهداشت به دست ما رسیده است. در روایتی از پیغمبر مکرم اسلام(ص) نقل شده است: «تنظفوا بکل ما استطعتم فان‌الله تعالی بنی الاسلام علی‌النظافت ولن یدخل الجنه الا کل نظیف»(1)

با هر وسیله‌ای که می‌توانید پاکیزگی و نظافت و بهداشت خود را حفظ کنید زیرا اسلام برپایه نظافت بنا شده است و جز پاکیزگان وارد بهشت نخواهند شد.

بخشی از روایات درباره جایگاه و مساله نظافت در دین و بخشی دیگر جنبه آموزش در مسایل ریز بهداشتی دارد که نشانگر اهمیت سلامتی و تندرستی در اسلام است. در این روایات جدای از نگاه کلی به مساله بهداشت، عنایت خاصی به جزییات بهداشت، همچون بهداشت تن، بهداشت چشم، بهداشت گوش، بهداشت مو، بهداشت بینی، بهداشت دهان و بهداشت ناخن شده است.

همچنین دستورات ارزنده‌ای در مورد شیوه زندگی، همچون آداب خوردن، آداب آشامیدن، آداب خوابیدن و ده‌ها موضوع دیگر دارد. البته ذکر این نکته ضروری است: در زمانی که خمود و جمود بشر را فرا گرفته بود و نه تنها در علم طلب و جراحی، نخستین گام به طور کامل برداشته نشده بود، بلکه انسان‌ها به خصوص غربیان و اروپاییان در زمینه بهداشت و اصول اولیه نظافت در بی‌خبری و جهالت به سر می‌بردند، دانشمندان مسلمان در جامعه اسلامی به دنبال رهنمودهای اساسی، پویا و انسان‌ساز اسلام راجع به بهداشت، نظافت، صحت و سلامت، عالی‌ترین تحقیقات و ارزنده‌ترین تصنیفات را از خود به یادگار گذاشته بودند که از جمله آن می‌توان به ده‌ها کتاب طبی، همچون طب‌النبی(ص) طب‌الصادق(ع) و طب‌الرضا(ع) اشاره کرد.

 

بهداشت و رویکرد مختلف آن

در نگاه دیگری به روایات این نکته را متوجه می‌شویم که مساله بهداشت هم مانند سایر مسائل رویکردها و مراحل مختلفی دارد که از آن جمله بهداشت فردی، بهداشت اجتماعی، بهداشت خانه، بهداشت محیط کار و غیره را می‌توان ذکر کرد اما یکی از مهم‌ترین ابعاد بهداشت که به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و به همت سازمان تبلیغات اسلامی طرح و مورد توجه قرار گرفته است، موضوع بهداشت مساجد است. بدیهی است بهداشت و نظافت مساجد در ظرف زمانی خاص نمی‌گنجد و طبق آیات و ورایات همه مسلمانان موظفند همواره در پاکیزه نگه داشتن و تطهیر مساجد کوشا و فعال باشند اما اختصاص یک دهه آن هم دهه آخر ماه معظم شعبان که دل ها و جان‌های مومنین آماده استقبال از ماه مبارک رمضان و بهره گیری از سفره پر فیض و معنوی این ماه عزیز است فرصت بسیار خوبی برای توجه دادن مردم به این امر مهم و تذکر و بیان اهمیت بسیار والای تکریم و عطرافشانی مساجد و تبیین ارزش معنوی خدمتگزاری به مسجد مهیا شده است. همچنین نهادینه شدن فرهنگ خدمت به مسجد در جامعه اسلامی که خوشبختانه این طرح با تایید و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مساجد به شکل شایسته غبارروبی شود و خدمت به مسجد کاری مردمی و همگانی شمرده شود جایگاه بهنری یافته و اکنون چند سالی است که دهه تکریم و بهداشت مساجد مقارن با آخرین دهه ماه شعبان و در آستانه ماه مبارک رمضان در جای جای جامعه اسلامی با برنامه‌های ارزشمند و معنوی گرامی داشته می‌شود که البته تاثیرات بسزایی نیز در گسترش این فرهنگ ارزشی به جای گذاشته است.

 

وظایف ما در قبال مساجد

مسجد به عنوان کانون توحید، مرکز انسان سازی مکتب معرفت، پایگاه ایمان و هدایت و ترویج فرهنگ دینی و سنگری همیشه مستحکم برای دفاع از دین و حریت و انسانیت و مبارزه با استعمار، ظلم و ستم و همچنین محل عبادت خضوع و خضوع و مناسب‌ترین جایگاه برای اجرای دستورات الهی است.

مسجد خانه خدا و خانه مومنین است،« ان المساجد لله»(2) و «ان المساجد بیوت المتقین» به کم عقل و شرع همه چیزهایی که درباره اهمیت بهداشت مطرح است درباره مساجد و نظافت مساجد صدچندان ضرورت و اهمیت پیدا می‌کند و تکلیف مومنین و مسلمانان سنگین‌تر و حساس‌تر می‌شود.

بحث تکریم، تطهیر و پاکیزگی مساجد به حدی مهم است که خداوند متعال با دو تن از بندگان برگزیده خود یعنی ابراهیم و اسماعیل پیمان می‌بندد که خدانه خدا را پاکیزه نمایند(3) و در آیه 31 سوره شریفه اعراف می‌فرماید: «با بنی آدم خذوا زینتکم عند کل مسجد» یعنی ای فرزندان آدم در هنگام رفتن به مسجد خود را به زینت و زیبایی بیارایید»

در روایات و احادیث معصومین(ع) نیز تاکید زیادی بر این امر وجود دارد  که از بین ده‌ها روایت چند حدیث تبرکا و تیمنا ذکر می‌شود.

رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: کسی که روز پنج شنبه و شب جمعه مسجدی را جاروب کند و از مسجد به مقدار گرد و غباری که بر چشم می‌رود خارج سازد خداوند او را می‌بخشد»(4)

در روایت دیگری از آن حضرت آمده است:« بهشت و حورالعین دلتنگ کسی می‌شود که مساجد را جاروب و آشغال آن را خارج سازد

امام صادق(ع) می‌فرماید: «مساجد را هر هفته خوشبو و معطر کنید.»(5)

حضرت علی(ع) می‌فرماید: هر کس چیز بوداری(مثل سیر) بخورد که موجب آزار و اذیت اهل مسجد گردد به مسجد نرود(6).

 

وجوب تطهیر مسجد

در این قسمت چند مساله شرعی پیرامون تطهیر مسجد ذکر می‌شود:

مساله اول: نجس کردن زمین، سقف، بام، دیوار و فرض مسجد الحرام است.

مساله دوم: بر طرف کردن نجاست از مسجد واجب است و هر جای مسجد نجس شود باید فورا تطهیر شود.

مساله سوم: تطهیر مسجد واجب کفایی است(یعنی اگر هیچکدام از مردم اقدام به تطهیر و بر طرف کردن نجاست از مسجد ننماند، همه ترک واجب کرده‌اند، ولی اگر فردی یا جمعی اقدام کنند از عهده بقیه ساقط می‌شود.)

و کلام آخر اینکه از سیره عملی و نظری معصومین(ع) این نکته را به وضوح می‌توان استفاده کرد که رعایت نظافت و بهداشت ظاهری باید انسان را به رعایت بهداشت و نظافت باطنی و قلبی سوق دهد و همچنان که ظاهر را از آلودگی‌ها و عیوب پاک می‌کنیم، دل را هم از آلودگی‌ها، معصیت‌ها و خبائث و رذائل اخلاقی پالایش نموده و قلب خود را با نور ذکر خدا، قرآئت قرآن و کلام اهل بیت(ع) صفا و جلا بخشیم.

ان‌شالله.

 پی‌نوشت:

1 – کنزالعمال، ج9، ص277

2 – سوره مبارکه جن، آیه 18

3- سوره مبارکه بقره، آیه 125

4 – وسائل الشیعه، ج 5، ص 238

5 – بحارالانوار، ج 18، ص 107

6 – وسائل ‌الشیعه، ج 5 ، ص 28

 مسعود صفی یاری ، مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان

به نقل از سایت : http://old.ido.ir/a.aspx?a=1390050505
طبقه بندی: شورای اقامه نماز،
1395/03/8 .::. 08:30 .::. محسن الوندی
درباره وبلاگ

ارتقاء سطح آگاهی امور فرهنگی و دینی همکاران ، خانواده های محترم ایشان و سایر مراجعه کنندگان به وبلاگ
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :